Послуги компанії Домовий фото

Архітектурне проектування будинку

Коли ми говоримо про будівництво приватного будинку, потрібно пам'ятати, що він будується не на кілька років, а на кілька десятиліть. Він повинен бути красивим, зручним, теплим, довговічним.

Закони України надають можливість будівництва приватної житлової нерухомості без обов'язкового архітектурного плану (для будівель до 300 кв.м). Будівництво проходить на основі будівельного паспорта, а архітектор створює тільки ескіз намірів забудови.

Але приватний житловий будинок – це складна з технічної точки зору система, в якій все взаємопов'язане. Товщина і матеріал стін впливають на вибір типу опалювальної системи та її потужність, при створенні фундаменту треба враховувати підведення водопровідної системи і т.д.

В ескізі ж немає жодних даних ні про фундамент, ні про покрівлю, ні про інженерні системи і інші конструктивні елементи. Будівництво ведеться без цілісного плану, і що вийде в підсумку – нікому не відомо.

Завдяки архітектурним проектом ви наочно побачите, як буде виглядати ваш будинок після закінчення будівництва. А для забудовника – це конкретна покрокова інструкція, як потрібно зводити будинок, яка допоможе уникнути можливих помилок і уникнути додаткових витрат.

Що таке архітектурний проект будинку?

Архітектурний проект – це пакетна документація, яка визначає не тільки зовнішній вигляд, а й внутрішню конструкцію вашого майбутнього будинку разом з усіма будівельними конструкціями, інженерними системами і комунікаціями (з урахуванням будівельних норм і стандартів)

Проекти бувають типові та авторські (індивідуальні).

Типовий архітектурний проект – це готовий проект котеджу. Цей варіант підійде, коли ви не маєте особливих вимог до зовнішнього вигляду і наповнення будинку. Або ви хочете почати будівництво якомога швидше. Але потрібно віддавати собі звіт, що часом доведеться витратити досить багато часу на пошуки «того самого» типового проекту.

Коли ви вибираєте типовий проект, вам доводиться йти на компроміс. Десь не дуже зручно розташована ванна кімната, десь недостатньо простора спальня, передбачена комора, яка вам не потрібна та ін. Можуть бути труднощі з розташуванням будинку на ділянці через особливості ландшафту. Тобто вже в процесі будівництва і ремонту всі недоліки доведеться адаптувати і допрацьовувати під себе.

Авторський проект створюється індивідуально під вас, з нуля. Він дорожчий в розробці. Але в реалізації часто виявляється фінансово більш вигідним. Вся справа в тому, що проектувальник будинків в індивідуальному проекті відразу враховує всі нюанси: від специфіки рельєфу земельної ділянки до складу сім'ї і вашого способу життя.

Якісь істотні й дорогі зміни в процесі реалізації проекту в цьому випадку не знадобляться.

Склад проекту будинку

 1. Архітектурний розділ описує основні архітектурні рішення. Тут містяться:
 • генплан з прив'язкою до місцевості, існуючої інфраструктури і комунікацій із зазначенням точного розташування на ділянці;
 • креслення, де вказано місце розташування всіх споруд на території, що забудовується з урахуванням існуючого рельєфу;
 • плани всіх поверхів;
 • креслення кожного з фасадів;
 • план даху з покрівлею;
 • розрізи будинку, на яких представлено розташування перегородок і стін, дверей, вікон та ін.;
 • схеми вентиляційних шахт і димоходів.

 1. Конструктивний розділ. Тут описуються оптимальні рішення для грамотної з технічної точки зору реалізації архітектурного задуму майбутньої споруди. Обов'язкові елементи конструктивної частини:
 • креслення фундаменту;
 • схеми перемичок і перекриттів;
 • план кроквяної конструкції;
 • схема влаштування підлог;
 • специфікація будматеріалів: які потрібні та  їх кількість.

Конкретний перелік креслень в конструктивному розділі залежить від тих конструкцій, які закладені в проекті.

 1. Інженерний розділ (додатковий). Тут повинні бути:
 • план систем водозабезпечення та водовідведення (каналізації);
 • схема опалювальної системи з теплотехнічним розрахунком;
 • проект електромережі зі схемами розведення, електропроводки і планом розташування електроустаткування.

Кожне з креслень складається по поверхах, містить загальні пояснення і обґрунтування вибору (наприклад, система каналізації індивідуальна або з підключенням до централізованої мережі). Тут же повинні бути вказані рекомендації з установки, специфікації обладнання та матеріалів.

Проектування будинків: важливі деталі

1. Геологічне дослідження ділянки. Від типу і властивостей ґрунту залежать особливості підведення інженерних комунікацій, і який фундамент буде потрібний. Наявність підземних вод та їх рівень теж дуже важливий момент.

2. Розташування будинку на ділянці і кімнат всередині будинку за сторонами світу. Якщо ви будете враховувати рух сонця, то зможете спроектувати сценарій природного освітлення і інтер'єру, і ландшафту протягом дня.

В нашій широті оптимально ставити будинок в північно-західній частині ділянки (так зберігається оптимальна інсоляція прибудинкової території в будь-який час року).

Що стосується розташування кімнат, то фахівці рекомендують робити житлові кімнати і їдальню з південно-східного, південного та східного боку.

3. Продумайте відразу, які додаткові споруди ви плануєте на території: гараж, альтанку, зону барбекю і т.п. Це потрібно, щоб в майбутньому не довелося «урізати» їх розміри або псувати планування ділянки.

4. Поверховість будинку. Є дуже багато нюансів. Наприклад, якщо у вашій родині є люди похилого віку, то їм складно буде підніматися кілька разів на день по сходах, і тоді краще зупинитися на проекті одноповерхового будинку. Його конструкція простіша, і побудувати його буде швидше і дешевше.

При цьому, якщо ділянка маленька, але потрібна досить велика житлова площа (наприклад, сім'я велика), доведеться вибирати проект двоповерхового будинку або один поверх з мансардою.

5. Складіть список всіх потрібних приміщень. Вам буде необхідна одна або дві спальні (разом з гостьовою)? Зараз двоє дітей, і вони живуть в одній кімнаті? Чи захочуть вони потім окремі дитячі? Чи плануєте ви ще дітей? Який у вас спосіб життя: чи потрібен вам кабінет для роботи вдома, спортзал, майстерня тощо?

Всі ці моменти дуже сильно впливають на кінцевий результат. І в кожному конкретному випадку кількість кімнат і їх планування може відрізнятися.

Але є кілька типових планувальних рішень, які однаково успішно реалізуються при проектуванні котеджів. Ось деякі з них:

 • кухня-вітальня з передпокоєм на першому поверсі;
 • всі спальні і дитячі кімнати знаходяться на другому поверсі (щоб не заважати нікому відпочивати);
 • окремі санвузли на кожному поверсі, розташовані на одному стояку.

6. Тип будівельного матеріалу для будинку. Його вибір залежить від:

 • запланованого бюджету будівництва;
 • клімату в регіоні, де ви живете (наскільки гарна теплоізоляція вам потрібна);
 • запланованих термінів будівництва;
 • яку обробку фасаду ви хочете і т.д.

Перед вибором проекту будинку потрібно добре обдумати всі перераховані аспекти. Адже від цього залежить ваш комфорт в майбутньому.

Архітектори компанії Домовий допоможуть втілити всі ваші задуми в життя, враховуючи сучасні технологічні і конструкційні норми і особливості будівництва. Вже більше 10 років ми працюємо в сфері архітектурного проектування котеджів і знаємо нюанси і проблеми, з якими може зіткнутися український забудовник.

У розробці проекту майбутнього будинку ми враховуємо ваші потреби і побажання, склад сім'ї, особливості рельєфу земельної ділянки та багато іншого.