Якщо ви плануєте побудувати приватний будинок з нуля, то повинні взяти до уваги кілька факторів: вартість зведення, ціну матеріалів, приблизні терміни будівництва і технічні характеристики споруди. Практично всі вищеназвані фактори безпосередньо залежать від обраного способу зведення житлового будинку. У цій статті ми розповімо про сучасні технології зведення будинків, які відрізняються від звичної цегляної кладки і застарілих шлакоблоків.
Каркасний будинок
Дана технологія прийшла до нас зі Скандинавії, тому також можна зустріти назви «скандинавська» і «фінська». Її особливість полягає в установці каркаса, який виступає «скелетом» будівлі. Каркас встановлюють на бетонну подушку або фундамент пальового типу. Найчастіше каркас виготовляють з деревини, але зустрічаються і сталеві конструкції. Вибір матеріалу залежить від умов експлуатації та фінансових можливостей:
- дерев'яний каркас краще підійде для регіонів з холодним кліматом;
- тонкі сталеві конструкції користуються попитом в південних регіонах з теплими зимами.
Також буде потрібно визначитися зі стіновим наповнювачем. Це можуть бути СІП-панелі (саме таку каркасно-панельну технологію називають «фінською») або ОСП плити. Перший варіант кращий в плані передбаченого захисту від вогкості і вітру. Плити ОСП дешевші, але вимагають додаткової теплоізоляції мінеральною ватою.
Переваги та недоліки каркасної технології
До плюсів каркасного способу зведення будинків відносять:
- висока швидкість будівництва - бригада з 6-10 людей зможе вигнати двоповерхову будівлю за півтора місяці;
- бюджетна вартість;
- простота проведення внутрішніх комунікацій;
- пора року не впливає на складність і швидкість будівництва;
- висока міцність конструкції;
- хороші показники шумопоглинання і теплоізоляції стін при їх коректній обшивці;
- несуча частина конструкції не всідається згодом;
- не потрібна важка вантажопідйомна техніка;
- каркас можна встановити на полегшений фундамент.
До недоліків даної технології варто віднести недовговічність будинків (особливо з дерев'яним каркасом). Капремонт приватного будинку, побудованого цим способом, доведеться проводити кожні 25 років. Деревина схильна до гниття, тому її варто обробити антисептиками і спеціальним просоченням для захисту від вологи. Також мінусом каркасних будинків називають підвищений ризик виникнення загорянь. Для їх запобігання варто обробляти матеріал вогнезахисними засобами, а в складі утеплювача не повинно бути горючих речовин.
У плані екологічних властивостей будинків з дерев'яного каркаса, все залежить від використовуваних матеріалів. З одного боку, деревина - синонім екологічності, з іншого, синтетичні просочення можуть випаровувати шкідливі речовини. Щоб уникнути цього, не варто економити на матеріалах при зведенні будинків за каркасною технологією.
Будинки з СІП-панелей
Спосіб будівництва будинків з СІП-панелей також називається «канадським». Основним матеріалом такого будинку будуть SIP або сендвіч-панелі. З назви зрозуміло, що вони розділені на три шари, де зовнішні стінки виготовлені з ДСП, а внутрішній шар виконує функцію утеплювача. Найчастіше «нутрощі» СІП-панелі - пінополістиролова суміш з захистом із плівки від впливу вологи і температурних перепадів. У процесі зведення будинку сендвіч-панелі з'єднуються на каркасних брусах. Говорячи простою мовою, технологія будівництва будинків з СІП-панелей зовні нагадує складання конструктора для дітей.
Плюси і мінуси будинків з СІП-панелей
Позитивні сторони такого способу побудови будівель:
- завдяки легкості плит будинок може бути зведений на складному рельєфі без необхідності «вікового» фундаменту;
- мінімальні терміни будівництва в будь-який час року;
- деревно-стружкові плити не змінюються в розмірах, що виключає усадку несучої конструкції;
- висока теплоефективність панелей дозволяє заощадити на оплаті рахунків за опалення;
- дешевизна матеріалу при високій міцності і тривалому збереженні робочих характеристик.
Мінуси такої технології схожі з недоліками каркасних будинків. Це висока пожежонебезпека матеріалу і слабка шумоізоляція. Також панелі характеризуються повною герметичністю в зібраному вигляді, що вимагає оснащення будинку продуманою вентиляційною системою для забезпечення приємного мікроклімату в будь-який час року.
Будинки з бруса
Така технологія по праву вважається найбільш екологічною. Зведення будинку з бруса включає в себе такі етапи:
- закладку фундаменту;
- збірку стін з профільованого бруса, облаштування перекриттів стелі і міжстінних перегородок;
- зборку покрівлі;
- оздоблення приватного будинку.
Така технологія не вимагає використання важкої техніки для підйому і монтажа матеріалів. Всі роботи можуть виконуватися бригадою з трьох осіб.
Переваги і недоліки будинків з бруса
До плюсів такого способу побудови будинку відносять:
- бюджетну вартість профільованого бруса;
- мінімальні терміни будівництва (1-1,5 місяці);
- екологічність матеріалу;
- столітній термін служби брусових будинків;
- не обов’язкове внутрішнє оздоблення стін;
- високі показники теплоізоляції приміщення.
Мінуси дерев'яного матеріалу: горючість і старіння деревини при впливі вологи, температурних перепадів і комах. Обидва недоліки нівелюються обробкою бруса спеціальними розчинами.
Вибираючи відповідну технологію для будівництва приватного будинку, не варто переоцінювати свої сили. Бажано звернутися до професіоналів, які досконально знають нюанси кожної технології будівництва, порадять оптимальний варіант, розроблять проект і правильно розрахують кількість будматеріалів. Краще один раз заплатити кваліфікованому фахівцю, ніж регулярно витрачати кошти на усунення помилок, які були допущені при будівництві будинку.