Послуги компанії Домовий фото

Мікроклімат в квартирі та будинку

Мікроклімат - це сукупність природних і штучно привнесених особливостей середовища в обмеженому просторі квартири або приватного будинку. Комфортний мікроклімат добре впливає на самопочуття мешканців, їх працездатність, імунітет, якість сну і настрій.

Мікроклімат в приміщенні: основні параметри і види

До основних параметрів мікроклімату будинку відносяться:

 1. Температура - це базовий показник. Занадто низька температура істотно знижує захисні функції організму, провокує виникнення різних простудних та інфекційних хвороб. Надто висока температура порушує водно-сольовий баланс, призводить до зайвого потовиділення, знижує імунітет. Оптимальний показник для літа - 22-25°С, в холодну пору року - 20-22°С.
 2. Вологість в приміщенні залежить від температури. Підтримка оптимальної вологості збільшує працездатність, підвищує імунітет, нормалізує самопочуття. Надмірно сухе повітря всього через чверть години починає викликати у людини відчуття сильного дискомфорту, мігрень, кашель. Оптимальний показник для теплої пори року - 30-60%, для холодної цей діапазон менший (30-45%).
 3. Рухливість повітря. Оптимальні показники: 0,25 м/с в теплому приміщенні і 0,1-0,15 м/с - в холодному.

З огляду на дані параметри, можна виділити такі види мікроклімату:

 • комфортний (він же нейтральний);
 • дискомфортний.

Ідеальний мікроклімат в квартирі або приватному будинку

Для створення оптимального мікроклімату необхідно правильно облаштувати житловий простір:

 • поставити якісні вікна;
 • грамотно організувати вентиляцію;
 • забезпечити гарне кондиціювання;
 • придбати зволожувачі або осушувачі повітря.

Якісні вікна і здоровий мікроклімат

Найбільшою популярністю зараз користуються металопластикові вікна. Вони естетичні, доступні за ціною і дозволяють домогтися максимальної звуко- і теплоізоляції. Останній аспект особливо важливий, оскільки до 40% тепловтрат йде саме через віконні прорізи.

Вирішується ця проблема за допомогою енергозберігаючих віконних профілів і склопакетів. Незважаючи на більш високу в порівнянні зі стандартними варіантами вартістю, вони дозволяють зберегти в будинку до 60% тепла. Також вони забезпечують кращу звукоізоляцію, а в теплий сезон не допускають перегріву приміщення, завдяки чому можна істотно заощадити на кондиціонуванні.

Сучасні ПВХ-вікна герметичні і тому порушують природну вентиляцію, що в чималому ступені відповідає за здоровий мікроклімат. В результаті повітря застоюється, з'являється вогкість і цвіль, що може спричинити проблеми зі здоров'ям.

І якщо влітку достатньо відкрити вікна або поставити їх на провітрювання, то взимку ефект буде короткочасним, а для мешканців квартири є небезпека застудитися.

Забезпечити автоматичне провітрювання приміщення без зниження шумо- і теплоізоляції допоможуть металопластикові вікна з приточними повітряними клапанами. Таке удосконалення найпозитивнішим чином позначається на мікрокліматі в квартирі, сприяє зниженню вологості і дає приплив свіжого повітря.

Замовляти пластикові вікна варто тільки у сертифікованих виробників. Таких, як студія вікон Panorama, яка з 2017 року є авторизованим торговим центром Rehau і використовує тільки оригінальні німецькі комплектуючі.

Досвідчені консультанти студії вікон Panorama допоможуть підібрати ідеальний варіант не тільки в плані ціни, але і з урахуванням типу опалення в квартирі і місцевих кліматичних особливостей.

Вентиляція: природна і примусова

Природна вентиляція в багатоквартирному будинку відбувається за рахунок великих витяжних труб, що йдуть від підвалу або першого поверху будівлі до самого даху. У кожному під'їзді до такої труби виходять витяжні канали всіх квартир.

Процес природної циркуляції повітря відбувається так: забруднене нагріте повітря з квартири спрямовується вгору і по трубі виходить на вулицю. У самій квартирі тиск знижується, і до неї надходить вуличне повітря через мікрощілини в стінах, відчинені вікна і балконні двері.

Подібна система досить вразлива. Природна вентиляція може порушитися через:

 • повну герметичність металопластикових вікон, не оснащених приточними повітряними клапанами;
 • помилки проектування, в результаті яких промерзає під'їзд, а значить і повітропровід;
 • природні фактори (сильний вітер, високу температуру за вікном);
 • неналежне обслуговування вентиляційних каналів, що призводить до їх засмічення і забруднення.

У всіх цих випадках виникає необхідність в установці примусової вентиляції. Вона дозволяє мінімізувати або повністю нейтралізувати будь-який з перерахованих несприятливих факторів, оскільки повітря циркулює за рахунок потужності встановленого вентилятора.

Виділяють 2 види примусової вентиляції:

 1. Центральна примусова вентиляція буває припливна і припливно-витяжна. Така безшумна і дуже потужна система працює у всій квартирі. Однак вона вкрай громіздка, дорога і складна в монтажі. Установку необхідно виносити за межі квартири (на балкон або кронштейни за вікном), труби доведеться ховати за підвісною стелею, і мінімум на 10-20 см її доведеться опускати.
 2. Компактна припливна вентиляція працює в одному приміщенні. Її монтаж проходить набагато швидше і акуратніше, а вартість в рази менше. Навіть якщо обладнати кілька кімнат окремими вентиляційними установками, то можна заощадити значні кошти в порівнянні з монтажем єдиної центральної вентиляції.

Роль кондиціонера в створенні оптимального мікроклімату

За допомогою надійного кондиціонера легко підтримувати комфортну температуру, що особливо важливо в період міжсезоння, коли ще не працює центральне опалення.

Багато сучасних кондиціонерів зберігають необхідну вологість в кімнаті і оснащені фільтрами, які очищають повітря від пилу, пилку, диму.

Є у кондиціонерів і певні недоліки:

 1.  Їх монтаж досить складний, особливо якщо встановлювати спліт-систему доводиться у висотній будівлі.
 2. Кондиціонери потребують регулярне профілактичне обслуговування. Інакше на фільтрах і у внутрішньому блоці почне накопичуватися пил, і стануть розмножуватися віруси і мікроорганізми, з'явиться цвіль і грибок.
 3. Під час роботи кондиціонери можуть в значній мірі осушити повітря в приміщенні.

Зволожувачі та осушувачі повітря

В першу чергу від недостатнього рівня вологості страждають слизові оболонки. Пересихаючи, вони стають більш вразливі до вірусів, що викликає часті застуди.

Не менш небезпечна і підвищена вологість в кімнаті. Вона провокує появу цвілі й вогкості, які псують зовнішній вигляд оздоблення, покриттів, меблів, а на кухні призводять до псування продуктів харчування.

Тому дуже важливо регулювати рівень відносної вологості в приміщенні. Зробити це можна за допомогою зволожувачів і осушувачів повітря.

Компактні, зручні, доступні за ціною зволожувачі повітря часто мають оригінальний дизайн. Ще одна приємна і корисна опція - ароматизація повітря.

Сучасні осушувачі повітря зовні нагадують побутові кондиціонери. Вони не вимагають складного монтажу, компактні, ергономічні, не виробляють багато шуму, часто оснащуються датчиком вологості, що дозволить не пересушити повітря.

Для створення комфортного мікроклімату може знадобитися багато зусиль і додаткових витрат. Необхідно встановити якісні вікна, грамотно облаштувати систему вентиляції і кондиціонування, придбати зволожувачі або осушувачі повітря. Тому варто подбати про це заздалегідь, ще на етапі ремонту або навіть будівництва (якщо мова йде про будівництво будинку).

Найчастіше питання організації вентиляції, кондиціонування або установки якісних вікон без допомоги фахівців не вирішити. У компанії Домовий працює команда професіоналів широкого профілю, які допоможуть вам облаштувати максимально комфортні умови для життя у вас вдома.