Колірна гамма в інтер'єрі - напевно, найважливіший аспект в ремонті. Адже від цього залежить атмосфера у вашому домі, чи буде вам там комфортно і затишно, чи не буде нічого дратувати.
Загальні принципи вибору кольору
Раніше ми вже писали більш докладно про психологію кольору, як він впливає на настрій і навіть психічні процеси. Не менш важливо брати до уваги і темперамент господаря квартири. Емоційним, легко збудливим особистостям не потрібні зайві зовнішні подразники у вигляді яскравих плям, тому їх інтер'єр повинен бути виконаний в спокійній нейтральній колірній гамі. І навпаки, людям, схильним до меланхолії і рефлексії необхідний додатковий візуальний стимул, який буде «будити» нервову систему. Тому при виборі колірних сполучень для різних приміщень в будинку варто обов'язково враховувати це.
Підбір кольорової гами повинен також виходити з габаритів кімнати, оскільки з її допомогою можна як візуально збільшити, так і зменшити кімнату. На спрощеному рівні це працює наступним чином: світлі кольори розширюють простір, темні - зменшують його. Однак не варто випускати з уваги гру з відтінками, контрастами і іншими візуальними прийомами, які не тільки здатні візуально змінити площу кімнати, а й її пропорції.
Кожен стиль інтер'єру припускає певну обмежену колірну гамму. Наприклад, для стилю лофт характерні відтінки сірого, чорний, червоний, цегла і натуральне дерево. У скандинавському використовуються переважно білий, молочний, холодний бежевий і світло-сірий. Для арт-деко характерні чорний, білий і золотий. Стиль бохо передбачає всілякі яскраві контрастні поєднання. А в неокласиці найчастіше зустрічаються поєднання на основі молочного, бежевого, світло-блакитного, а в якості акцентів - темно-зелений, винний, темно-синій і інші глибокі складні відтінки.
Якщо вікна дивляться на південну сторону, і сонце світить в кімнату більшу частину дня, то краще зупинитися на холодній гамі для стін. Якщо ж вікна на північній стороні, вибирайте тепліші і світлі відтінки.
Ідеальний колір для вітальні
Обстановка в вітальні повинна спонукати до умиротворення і відпочинку. Тому яскраві, кричущі кольори тут якщо і доречні, то тільки в якості акцентів.
- Білий хоч і є найбільш базовим і нейтральним, в поодинці використовувати його не потрібно. Інакше є ризик створити атмосферу лікарняної палати у вітальні. Він може переважати (особливо це актуально для невеликих за площею кімнат), але його потрібно обов'язково доповнювати квітами-компаньйонами. Це можуть бути як інші базові відтінки, так і яскраві контрастні кольори. Основна перевага білого - це його здатність додавати «повітря» в простір, візуально збільшуючи його.
- Синій у всіх своїх відтінках не втрачає актуальності вже кілька років. Він відмінно підійде і для акцентування окремих зон, і для комплиментарного контрастного оформлення. З ним головне не перестаратися, щоб не створити надмірно темний холодний інтер'єр.
- Бежевий - один з найпопулярніших кольорів для оформлення вітальні кімнати. Він має величезну кількість відтінків від більш теплих до холодних з сірим подтоном. Тому він легко поєднується з іншими кольорами, а також натуральним деревом. Бежевий дарує відчуття комфорту і затишку, що так важливо саме для вітальні
- Коричневий і чорний варто використовувати дозовано, щоб не створити відчуття гнітючої обстановки. Вони протипоказані малогабаритним гостинним.
- Сірий зараз на хвилі популярності. Багато дизайнерів називають його «новий бежевий» за універсальність і сполучуваність практично з будь-якими іншими кольорами і матеріалами. Він, як і бежевий, має дуже багату відтіночним палітру, що дозволяє оформляти вітальню в монохромі, використовуючи тільки відтінки сірого. Інтер'єр при цьому не буде виглядати плоско.
- Жовтий - сонячний колір, який додасть тепла в кімнату, в якій не вистачає природного світла. Якщо ваші вікна дивляться на південну сторону, використовуючи багато жовтого, ви ризикуєте створити інтер'єр, який буде «душити» зайвим теплом. Використовуйте його дозовано в текстилі або декорі.
- Зелений прекрасно розслабляє, заспокоюючи нервову систему. Тому він ідеально підходить для вітальні. При чому можна використовувати як світлі пастельні, так і більш глибокі темні відтінки (в останньому випадку важливо простежити, щоб було достатньо світла). Прекрасно поєднується з дерев'яними меблями і металевими елементами кольору міді, латуні або бронзи.
- Використання таких яскравих кольорів, як червоний, помаранчевий, фіолетовий в вітальні прийнятно, але вони не повинні бути домінуючими. Є ризик зробити приміщення агресивним, некомфортним. Вони підійдуть для зонування кімнати, фрагментарному обклеюванню стін або окремих предметів обстановки. Це відмінні компаньйони для базових кольорів.
Вибираємо колір для кухні
Кухня - це не тільки місце для приготування їжі, а й для прийому їжі, святкових застіль з гостями. Грамотний вибір кольору в цьому приміщенні дуже важливий.
- Білий - самий універсальний колір для кухні, який додає світла, «повітря» в кімнату, допомагає розслабитися. Він може бути і основним, і додатковим. Ідеально підходить для невеликих за площею кімнат, тому що візуально розширює простір. До речі, думка про те, що білий колір дуже мазкий для кухні - не більше, ніж міф.
- Ще один базовий колір - сірий. Багато хто думає, що сіра кухня дуже сумна, незатишна і холодна. Але вся справа в правильно підборі кольорів-компаньйонів і відтінків. Для акцентів чудово підійдуть жовтий, блакитний, рожевий і пісочний. За допомогою сірого також легко «розсунути» межі приміщення.
- Сині і блакитні відтінки - хороший варіант як для невеликих кухонь в типових квартирах, так і для просторих в заміських будинках. Світлі тони можна використовувати не тільки для стін, а й для меблів, текстилю. Темно-синій виграшно виглядає на фасадах кухонних гарнітурів. Добре поєднується з металевими елементами, білими і світло-сірими поверхнями. З темними відтінками важливо не переборщити, щоб кухня не виглядала похмуро.
- Жовтий також має місце бути в кухні, так як підвищує апетит. Ще він покращує настрій. Використовувати його краще дозовано (наприклад, на фасадах або плитці на кухонному фартусі), поєднуючи з нейтральним основним кольором.
- Ще один з популярних сьогодні кольорів для оформлення кухні - чорний, особливо в матовому виконанні. Він вимагає певної сміливості і підійде тільки для великогабаритних приміщень. Ефектно поєднується з металами, натуральним деревом всіх відтінків, сірим.
Який колір вибрати для спальні?
Правильна колірна гамма для спальні повинна налаштовувати на відпочинок, заспокоювати, при цьому не пригнічувати, щоб ранкові підйоми не були в тягар.
- Білий в спальні створить легку затишну обстановку. Крім того, в білій спальні не буде потрібна складна система освітлення. Простір і так буде світлим. Але, як і в інших кімнатах, щоб інтер'єр не був нудним і плоским, білий потрібно доповнювати додатковими відтінками, теплими або холодними, в залежності від ефекту, якого ви хочете добитися.
- Всі відтінки сірого створюють утихомирену комфортну атмосферу. Універсальний колір, що дозволяє створювати як монохромні, так і більш яскраві багатоколірні інтер'єри. Є ідеальним тлом для створення акцентів. Для спальні підійде поєднання сірого з молочним, сірого зі світло-блакитним, сірого з приглушеним жовтим і з іншими м'якими ненав'язливими відтінками.
- Зелений - ще один ідеальний колір для спальні, який природним чином знижує рівень стресу. Перевагу краще віддати приглушеним натуральним тонам.
- Відтінки синього створюють ліричний настрій, спокій і затишок. На стінах спальні однаково доречно виглядатимуть і світлі пастельні тони, і більш насичені темні. Але останні підійдуть тільки для кімнат з досить великою площею.
- Бежевий - колір, що створює відчуття безпеки. У спальні будуть добре виглядати як більш теплі, так і холодні відтінки. Краще поєднувати цей колір з м'якими ненав'язливими колірними акцентами, щоб інтер'єр спальні не виглядав нудно.
- Рожевий в поєднанні з сірим, білим, кремовим або бежевим - дуже виграшне поєднання для спальні, яке виглядає ніжно. Але його надлишок або занадто яскравий нав'язливий відтінок здатні створити відчуття занадто «солодкого» інтер'єру. Те ж саме стосується і персикового кольору.
- Темні кольори (коричневий, чорний, фіолетовий) вважаються несприятливими для використання в спальні, тому що здатні викликати почуття тривоги і зневіру.
- Яскраві активні відтінки теж небажані для спальні: вони дуже агресивні для психіки, дратують нервову систему, розбурхують уяву. Використовуйте їх в невеликих декоративних елементах.
Які кольори підходять для дитячої?
Вибір кольору для інтер'єру дитячої кімнати повинен виходити насамперед із віку дитини. До двох років дитяча психіка вкрай сприйнятлива до будь-яких зовнішніх подразників, в тому числі і візуальних. Тому в цьому віці в його спальні повинні використовуватися тільки ненав'язливі, приглушені пастельні відтінки. За базу можуть використовуватися білий, світло-сірий або нейтральний бежевий. А для колірних акцентів вибирайте світло-зелений, ніжно-рожевий, бузковий, світло-блакитний, світло-жовтий.
Уже з 4 років сприятливими для дитини стають більш активні і яскраві колірні поєднання. Одним з найоптимальніших вважається поєднання спокійною синьої палітри з м'якими жовтими відтінками. Таке колірне рішення створює відчуття комфорту, захищеності. При цьому залишається елемент пустощів і грайливості. А ось комбінація синього з іншим холодним відтінком не дуже підходить для дитячої, так як викликає меланхолію.
Можуть використовуватися червоний, помаранчевий і фіолетовий, які активізують роботу нервової системи. Але у великій кількості стомлюють і можуть викликати збудження. Жовтий покращує настрій. Зелений колір допомагає концентрації, заспокоює і благотворно впливає на зір.
А ось темні кольори в дитячій кімнаті недоречні. Вони пригнічують, викликають зневіру.
Для дітей постарше допустимі також кислотні яскраві відтінки, але в невеликих кількостях, щоб уникнути великого навантаження на нервову систему. У цьому випадку в якості основного повинен використовуватися максимально нейтральний колір.
Кольорове рішення у ванній і туалеті
Для оздоблення у ванній кімнаті використовується керамічна плитка, і поміняти її швидко в разі, якщо обраний колір в результаті вам не підійде, не вийде. Тому вибирати колірну гамму потрібно обдумано.
Розміри ванн і туалетів в більшості квартир і будинків вкрай скромні. Щоб додати візуально простору, віддавайте перевагу світлим нейтральним кольорам і відтінкам. Але поодинці вони будуть виглядати нудно. Щоб урізноманітнити інтер'єр ванної і зробити його більш динамічним можна використовувати плитку з візерунком.
Чи не підходять для ванної темні похмурі кольори. Вони створюють відчуття тиску на маленькій площі. Крім того, на темній плитці буде сильно помітний наліт.
Залежно від цільового призначення кімнати буде змінюватися і особливість вибір кольорової палітри для її дизайну. Але в сучасних інтер'єрах використовується один важливий принцип: колірна гамма у всій квартирі повинна бути єдиною. Тобто не треба робити спальню рожевої, вітальню жовтої, кухню сірої, а ванну синьою. Але це не означає, що у всіх кімнатах повинен бути один і той же колір стін, текстилю, меблів. Виберіть 3-4 основних кольори, які вам імпонують і поєднуються між собою, та підходять обраному стилю. Використовуйте їх у всіх приміщеннях, але в різних пропорціях, і тоді ваш інтер'єр буде гармонійним і цілісним.