Послуги компанії Домовий фото

Плоский дах

Плоска покрівля приватного будинку - відносно нове поняття для нашої країни, де для будівництва котеджів частіше застосовується скатна конструкція даху. Мода на таку покрівлю прийшла до нас з Європи і США, де вже не перший десяток років відмовляються від ухилу в верхній частині будинку. У цій статті ми розповімо про переваги і недоліки таких конструкцій, а також поговоримо про різновиди плоского даху.

Особливості плоскої покрівлі

Перед описом пристрою такого виду даху, варто обмовитися - невеликий ухил вони все ж мають. Як правило, ухил плоскої покрівлі становить 3-4 градуси. Його роблять для того, щоб опади не застоювалися на поверхні будинку, руйнуючи будівельні матеріали. Ухил створюється за допомогою стяжки з різних матеріалів (піщано-цементний розчин або цемент з керамзитом).

Перша причина для вибору плоского даху будинку - економія коштів. При однаковій площі будівлі розмір скатної покрівлі буде мінімум в 1,5 рази більше. А це вимагає більшої кількості будівельних матеріалів, трудових витрат і їх матеріальної оплати. Для облаштування плоских покрівель часто використовується бетонна плита (монолітна або з пустотами), основа з балок, а також профільована сталь. Після укладання основи покрівля захищається додатковим багатошаровим покриттям.

Переваги та недоліки рівного даху

Серед плюсів такого виду покрівлі варто відзначити:

 • така конструкція дешевша за скатну (в разі облаштування неексплуатованого даху);
 • простота монтажу і обслуговування: не потрібне альпіністське обладнання, а також спеціальні навички;
 • можливість розташування на даху різного устаткування, включаючи зовнішню частину кондиціонерів;
 • оригінальний дизайн;
 • можливість експлуатації корисної площі;
 • плоскі покрівлі захищені від вітру (на відміну від скатних дахів, в яких присутня парусність).

Мінуси:

 • така покрівля часто протікає, тому важливо регулярно перевіряти стан гідроізоляційного шару;
 • необхідність очищення від снігу;
 • вплив опадів на плоский рулонний дах призводить до необхідності частої заміни покриття (плоска черепиця краще витримує випробування вологою, але також поступається скатним черепичним і металопрофільним покриттям).

Різновиди плоских дахів

Рівні дахи діляться на два типи: експлуатовані і неексплуатовані.

Експлуатована покрівля

Така конструкція дозволить з користю використовувати площу даху: підніматися на неї, встановлювати зовнішні блоки кондиціонерів і елементи системи примусової вентиляції, а також облаштовувати для відпочинку. Тут можна розбити невеликий сад, обладнати басейн, спортивний майданчик. Експлуатована покрівля може використовуватися як сезонно (в основному в теплу пору року), так і цілий рік.

Головна вимога до таких конструкцій - здатність витримувати підвищені навантаження. Тому нижче гідроізоляції має знаходитися максимально міцна основа (бетонна плита). Для забезпечення безпеки рекомендується установка парапету не нижче 1 м.

Неексплуатований дах

Підніматися на таку покрівлю ви будете для однієї мети - проведення ремонтних робіт і очищення від снігу. Тому до основи такої конструкції пред'являються менш суворі вимоги, а для її облицювання може використовуватися профнастил або черепиця. Ухил неексплуатованої покрівлі часто більше, ніж у експлуатованої конструкції.

Види конструкції плоских дахів

За способами облаштування та застосовуваним в процесі матеріалами рівні покрівлі діляться на кілька видів:

 • традиційний дах;
 • інверсійна покрівля;
 • мембранна конструкція;
 • вентильований дах.

Щоб не помилитися з вибором, важливо вивчити особливості та переваги кожного з варіантів.

Традиційна покрівля

Класична конструкція складається з бетонної основи, поверх якої накладається шар пароізоляції. Він не допускає проникнення конденсату з внутрішньої частини будинку в утеплювач. В якості захисного матеріалу може використовуватися паробар’єрна плівка або мембрана з полімерним складом. Вище пароізоляції розташовується кілька шарів гідроізоляції, яка захищається бітумною мембраною.

Переваги такої конструкції полягають в:

 • простоті облаштування;
 • надійності;
 • можливості швидкого ремонту.

Інверсійна покрівля

У традиційній конструкції дахів є один недолік - їх гідроізоляційне покриття швидко піддається руйнуванню через опади, температурні перепади, вітер і пряме попадання сонячних променів. Для захисту верхньої частини будинку від впливу навколишнього середовища було придумано інверсійне облаштування покриття. Воно здійснюється наступним чином:

 • бетонна основа покривається гідроізоляцією;
 • поверх неї укладається теплоізоляційний шар (найкращим матеріалом буде екструдований пінополістирол);
 • над теплоізоляцією укладається геотекстиль, який накриває дренаж.

Захисний шар дренажу найкраще розміщувати шляхом насипу. Інверсійний принцип покрівельного «пирога» володіє наступними перевагами:

 • гідроізоляція знаходиться під декількома рівнями захисту;
 • відсутнє утворення конденсату завдяки верхньому укладанню утеплювача;
 • при пошкодженні конструкції теплоізоляційна плита легко демонтується для проведення ремонту.

Мембранна покрівля

Дана технологія передбачає наявність мембранного шару поверх всієї конструкції. Мембрана з ПВХ виключає необхідність додаткової гідроізоляції. Вона термопластична, тому шви плівки легко і надійно запаюються гарячим повітрям. Етиленпропіленовий каучук, який є основою ЕПДМ мембрани, славиться пружністю і захистом від УФ-променів. Основою мембранної покрівлі може служити як бетонна плита, так і профільовані листи металу. Теплоізоляційний шар укладається з мінеральної вати.

Переваги мембранного даху:

 • тривалий термін служби;
 • і системні рішення, і ПВХ плівка стійко переносить високі навантаження;
 • мінімум шарів навіть на покрівлі складної конструкції завдяки великій ширині мембрани;
 • захист від перепадів температури;
 • плівка дуже легка, тому вам не потрібно додатково зміцнювати основу;
 • мембрани з ПВХ відмінно піддаються ремонту, не втрачаючи первісних характеристик.

Вентильований дах

Головна проблема плоского даху - скупчення вологи в утеплювачі. Конденсат знижує рівень захисту покриття, сприяючи утворенню вакууму і тріщин. Найбільш небезпечна пора року - літо, тоді утеплювач особливо схильний до впливу сонячних променів, що призводить до утворення пари. Також рідина може скупчуватися над і під основою, руйнуючи бетон. Щоб позбутися від подібних проблем, була винайдена «дихаюча» технологія.

Для облаштування такої покрівлі знадобиться прокласти з двох сторін утеплювача рулонну мастику на бітумній основі. Вона характеризується підвищеною герметичністю, що гарантує затримку конденсату між шарами захисту. У свою чергу для відводу пари застосовуються покрівельні аератори. На кожні 50 м² необхідний один вентиляційний прилад.

Переваги вентильованого покрівлі:

 • при установці такої конструкції вам не буде потрібно знімати попередній настил (під час його демонтажу великий ризик порушити цілісність основи);
 • вирівнюючий шар, який кладеться поверх бетонної основи, забезпечує швидкий відтік вологи, так як кріпиться під ухилом;
 • така технологія може застосовуватися як при будівництві нового будинку, так і в процесі ремонту даху старого.

Головне в облаштуванні плоскої покрівлі - визначитися з її цільовим призначенням та зробити правильний вибір технології. Якщо ви збираєтеся з користю використовувати рівний дах, не варто забувати про додаткове зміцнення основи. У разі створення неексплуатованої конструкції важливо забезпечити її захист від впливу навколишнього середовища або зовсім відмовитися від такого варіанту і зробити вибір на користь більш звичної скатної модифікації. У цьому питанні вам допоможуть фахівці компанії "Домовий". Команда професіоналів в стислі терміни здійснить монтаж даху, а також виконає ремонт будь-якої складності.