Послуги компанії Домовий фото

Вентиляція в квартирі

Чи замислювалися ви під час ремонту, наскільки ефективна вентиляція у вашому будинку або квартирі? Скоріше за все ні.

Проте, хороший повітрообмін - один з найважливіших факторів, що визначають, наскільки комфортний мікроклімат в приміщенні.

Недостатньо добре організована система вентиляції значно погіршує обстановку у вас вдома: стає душно через нестачу кисню, збільшується вологість повітря (що може призвести до появи цвілі й грибка), з'являються неприємні запахи і т.п.

Як працює вентиляція у квартирі?

Спрощена схема роботи - свіже повітря з вулиці подається в кімнати, де люди проводять більше всього часу (спальня, дитяча, вітальня) і видалення «відпрацьованого» повітря з вуглекислим газом, запахами та зайвою вологою з кухні й санвузла ( «брудних» зон).

Щоб повітряні потоки вільно пересувалися по приміщеннях, потрібно передбачати мінімальні зазори під полотнами міжкімнатних дверей або припливні решітки в них або стінах.

Інша схема, більш складна - в кожній житловій кімнаті організований свій повітрообмін: і приплив, і витяжка. При цьому можна встановлювати абсолютно герметичні міжкімнатні двері. Реалізувати цю схему можливо не у всіх квартирах і будинках, так як не вдається уникнути перетинання каналів з припливним і витяжним повітрям.

Природна вентиляція

У будь-якому житловому приміщенні є природна вентиляція. Свіже повітря потрапляє всередину через мікрощілини в вікнах, дверях, перекриттях та шляхом «провітрювання» через кватирки. Через вентиляційні канали виводиться.

На жаль, природна вентиляція не завжди добре справляється зі своїми функціями, адже для її ефективної роботи важливі багато факторів:

 1. Хороша тяга повітря можлива, коли вентиляційний канал має вихідний отвір високо над землею. Якщо в багатоквартирних багатоповерхових будинках - це не проблема, то вентиляція в приватному будинку може виявитися недостатньо ефективною. Щоб розв'язати цю проблему, на даху на виході вентканала встановлюють турбодефлектори. Вони обертаються під впливом вітру, витягаючи весь відпрацьований повітря. Це допомагає підвищити ефективність природної вентиляції у 2-4 рази. Але турбодефлектор не працює, якщо немає вітру або підвищена вологість (наприклад, під час туману), а також може замерзати.
 2. Різниця тиску, яка забезпечує тягу, можлива тільки, коли є велика різниця між температурою всередині будівлі і температурою на вулиці (від 15˚C і більше). Тобто коли на вулиці холодно, вентиляція працює добре. Якщо температура однакова, повітря «зависає» у вентиляційній шахті. Влітку ж, коли на вулиці набагато спекотніше повітря рухається у зворотному напрямку, всередині стає душно.
 3. Важливий фактор, що впливає на роботу вентиляції - однакова кількість припливного і витяжного повітря. Саме припливу зазвичай недостатньо.

Герметичні вікна та вхідні двері, утеплені стіни ще більше обмежують приплив повітря, який до цього забезпечувався через мікрощілини. Частково цю проблему можна вирішити за допомогою провітрювання або припливних клапанів, які монтуються у вікна або стіни. Але разом з повітрям в кімнати потрапляють пил, пилок, пух. Взимку на вулиці дуже холодно, і житло швидко остигає. Влітку, навпаки, вуличне повітря занадто гарячий.

До недоліків цієї системи вентилювання можна також віднести необхідність регулярного обслуговування та ретельного огляду, а також неможливість контролювати й регулювати циркуляцію повітря.

Примусова вентиляція

Механічна примусова вентиляція у квартирі або будинку на відміну від природної забезпечує набагато більше можливостей для постійного повноцінного повітрообміну.

Примусова вентиляція буває трьох видів.

Механічна витяжна вентиляція

Потрібна для підвищення ефективності виведення «брудного» повітря в кухнях, санвузлах, гардеробних, кладових.

Для цієї мети встановлюються вентилятори: настінні або канальні. Вони можуть бути з датчиком вологості, таймером або підключатися до вимикача світла в кімнаті. Деякі моделі мають кілька швидкостей, що дозволяє регулювати їх роботу в залежності від потреб.

Примусова припливна вентиляція

Повітря з вулиці подається за допомогою обладнання, яке оснащено:

 • нагрівачем (для прогріву «вхідного» повітря до кімнатної температури);
 • фільтрами для очищення повітряного потоку від пилу, алергенів, неприємних запахів і т.п.
 • Деякі моделі виконують додаткові функції:
 • іонізація;
 • зволоження повітря;
 • знезараження повітря;
 • рециркуляція (повітря з кімнати проходить через фільтри і, вже очищений, повертається назад).

Обладнанням для примусової припливної вентиляції можна управляти і регулювати обсяг свіжого повітря. У деяких пристроях є датчики, зчитувальні показники вологості, кількості вуглекислого газу та пилу. Працюють вони в автоматичному режимі.

Для примусової припливної вентиляції використовують канальні і місцеві пристрою.

Місцеві пристрої - брізери. Це компактний моноблочний прилад, який монтується всередині приміщення. Важливо: брізери повинні бути встановлені в кожній кімнаті.

Їх перевага в тому, що їх можна включати поперемінно і регулювати їх роботу незалежно один від одного.

Основний мінус - галаслива робота через вбудованих вентиляторів (незважаючи на те, що корпуси брізеров виготовляються з шумоізоляцією).

У канальної системі встановлюється одна зовнішня припливна установка, від якої по всіх кімнатах розходяться повітроводи. Встановлюється на зовнішній стіні під вікном, на лоджії або балконі, в санвузлі або вбиральні. Візуально схожа на блок кондиціонера. Чи не псує зовнішній вигляд інтер'єру, не заважає своїм шумом.

Основні недоліки:

 • потрібно маскувати повітроводи;
 • немає можливості керувати режимами роботи окремо для кожної кімнати;
 • більш висока ціна установки.

Приточно-витяжна вентиляція

У подібних установках передбачено два воздуховоди: для припливу повітря (проходить по всім житловим кімнатам) та для витяжки (розміщується в «брудних» зонах). У них також є фільтри для очищення повітря.

Є припливно-витяжні пристрої, які оснащені рекуператором тепла. Рекуператор повертає тепло від використаного витяжного повітря припливному. А влітку, коли працюють кондиціонери, він повертає прохолоду.

Головний мінус припливно-витяжних установок - великі габарити. Далеко не в кожному будинку або квартирі є місце для її монтажу. Оскільки повітроводи потрібно ховати, висоту стель доводиться опускати на 16-20 см. Це теж не завжди можливо реалізувати.

Досить часто виникає необхідність встановлювати систему примусової вентиляції, бо природна не справляється зі своїми завданнями.

Вибирати той чи інший вид вентиляції потрібно вибирати, виходячи з:

 • планування квартири або будинку;
 • особливості фасаду;
 • зроблений ремонт або тільки планується
 • наскільки ефективно працюють витяжні канали та багато чого іншого.

Важливий момент - підбір і установку механічної вентиляції повинні робити професіонали. Це досить складне інженерне рішення, яке вимагає підрахунків необхідних обсягів припливного і витяжного повітря, оцінки стану вже наявної природної системи вентилювання, розробки схеми повітропроводів (якщо вона потрібна) і ін.