Радіаторам, зазвичай, приділяють мало уваги під час ремонту. Найчастіше просто оновлюють старі або довіряють вибору професіоналів.
У цій статті ми розглянемо матеріали, з яких виготовляють опалювальні батареї, особливості їх конструкції, а також плюси та мінуси.
Сталеві радіатори
За конструкцією вони бувають двох типів: панельні та трубчасті.
Панельний радіатор
Працює за принципом конвекції, тому його називають ще конвектором.
Це ціла система, яка складається з:
- нагрівальних панелей;
- конвекторного оребрення;
- каналів теплоносія;
- решітки.
Залежно від необхідної потужності ви можете купити конвектор потрібного розміру з однією або декількома нагрівальними панелями.
Це один із най бюджетних варіантів для автономного опалення. У них є обмеження в робочому тиску до 8 атм., Тому підходять для установки тільки в приватних будинках.
Плюси:
- хороша тепловіддача;
- швидко нагріваються;
- не потрібна велика кількість теплоносія;
- невисока ціна;
- термін служби від 20 до 30 років;
- легкий монтаж до стіни або на підлозі;
- мінімалістичний зовнішній вигляд, добре вписується в сучасні інтер'єри;
- можна використовувати в системах автоматичного управління обігрівом.
Мінуси:
- конструкція зварна, тому в разі гідроудару шов може не витримати;
- схильність до корозії;
- швидко остигають;
- канали теплоносія вузькі і з часом забиваються, що погіршує тепловіддачу;
- не підходять для централізованої системи опалення, де робочий тиск більш як 10 атм., А температура теплоносія від 110˚C і вище.
Трубчастий радіатор
Нерозбірна конструкція, яка складається з труб. Секції об'єднані двома колекторами: зверху та знизу.
Це один з найстильніших варіантів, який може мати безліч конфігурацій, різної висоти (від 30 см до 3 м), ширини й глибини (залежить від кількості рядів труб від 1 до 6).
Переваги:
- робочий тиск від 10 до 15 атм.;
- легко управляти потужністю, використовуються в автоматичних системах управління обігрівом;
- вимагають невелику кількість теплоносія.
Основний недолік такий же, як і у сталевих радіаторів панельних: нестійкість до корозії.
Алюмінієві радіатори
Цей тип найефективніший в плані тепловіддачі, нагріває кімнату дуже швидко. Можна оснащувати теплорегулятором. Має сучасний привабливий дизайн.
Але є і серйозні мінуси. Алюмінієві батареї не можна використовувати у квартирах з центральним опаленням через небезпеку появи корозії (бо теплоносій низької якості з великою кількістю домішок) та високого тиску. Служать не більше 15 років.
Бувають двох видів:
- Ливарні. Відрізняються міцними товстими стінками і широкими каналами для теплоносія. Складаються з окремих секцій.
- Екструзійні. Вертикальні елементи роблять на екструдері зі сплаву алюмінію. Колектор виготовляється з силуміну (алюмінієво-кремнієвий сплав). Конструкція цільна, легша.
Радіатор біметалічний
Зовні виглядає абсолютно так само, як алюмінієвий. Секції виготовлені з алюмінію. Але всередині теплоносій рухається в трубках зі сталі. Така будова дозволяє використовувати в якості теплоносія не тільки воду, а й, наприклад, антифриз, який в алюмінієвих радіаторах вступав би в реакцію з металом, окислюючи його.
Це радіатори секційного типу, тобто їх можна збирати з потрібної кількості секцій. І при необхідності додавати або прибирати їх.
Головна перевага біметалевих батарей - відсутність обмежень по робочому тиску. Вони витримують до 30 атм.
Це найкращий варіант для установки в будинках, підключених до центральної системи опалення, де можливі перепади тиску в системі.
З недоліків - є ймовірність того, що колектори можуть забиватися через брудний теплоносій. Тепловіддача трохи нижче, ніж у чисто алюмінієвих виробів.
Чавунний радіатор
Звичний всім вид батарей опалення, який зустрічається досі в більшості житлових приміщень.
Крім стандартних батарей з чавуну часів СРСР зараз можна зустріти досить багато варіантів дизайну: від сучасних лаконічних до виробів в стилі ретро з витонченими візерунками.
Чавунні радіатори довго нагріваються, але при цьому довго зберігають тепло та повільно остигають.
Інші їх переваги:
- термін експлуатації - 50 років і більше;
- чавун не іржавіє;
- високий робочий тиск - від 9 атм.
Головний недолік - велика вага секцій. Це створює труднощі і при транспортуванні, і при установці. Ще один мінус - потрібен великий обсяг теплоносія.
Вибираючи той чи інший вид радіаторів, потрібно враховувати насамперед, до якої системи опалення він буде підключений: автономної або централізованої. Прочитати про це докладніше можете в нашій минулій статті.
Є ще багато технічних нюансів, про які краще консультуватися з фахівцями, які будуть встановлювати радіатори: наприклад, тиск в системі, необхідна потужність батарей і т.п.