Послуги компанії Домовий фото

Перепланування квартири: що потрібно про це знати?

Досить часте явище, коли власників квартири не влаштовує з тих чи інших причин їх квартира: занадто вузький коридор, непропорційно витягнута вітальня, маленька кухня і т.д. Вирішення цієї проблеми - перепланування. Це можливість переоблаштувати житловий простір під індивідуальні потреби, зробивши його максимально комфортним і ергономічним.

Але не все так просто. Не можна виходячи тільки з власного бажання вільно переставляти дверні та віконні прорізи, зносити стіни, переносити водопровідні стояки і т.д. Перепланування - це досить складний процес, який повинен проводитися відповідно до технічних норм і певним чином оформлятися документально.

Що входить в перепланування?

Перепланування - це зміни параметрів нерухомості після здачі її в експлуатацію. Якщо говорити простіше, то це будь-які внутрішні зміни приміщення, які не відповідають техпаспорту об'єкта. При цьому важливо враховувати, що в переплануванні несучі стіни ніколи не будуть зачіпатися, а будь-які інженерні мережі (опалення, водо- і газопровід) не виходять за межі приміщення.

Таким чином, переплануванням буде вважатися:

 • перенос, демонтаж або установка перегородок між кімнатами (наприклад, об'єднання кухні і вітальні, поділ однієї житлової кімнати на вітальню і спальню або спальню і кабінет і т.д.);
 • знесення стіни між ванною і туалетом;
 • розширення кімнати за рахунок лоджії;
 • демонтаж або установка комор, антресолей, гардеробних, вбудованих шаф;
 • перенос і облаштування нових дверних прорізів;
 • зміна площі житлових приміщень за рахунок коридору або іншого нежилого приміщення;
 • демонтаж камінів і печей без перекриття шахт вентиляції;
 • оздоблення стін або їх утеплення, які супроводжуються зменшенням площі кімнат.

Будь-які втручання в несучі конструкції - це вже реконструкція, яка вимагає зовсім іншого порядку проведення та узаконення.

Що не можна робити при переплануванні?

В українському законодавстві вказані роботи, які в рамках перепланування заборонені. Вони потенційно небезпечні і можуть принести шкоду майну, здоров'ю або життю мешканців багатоквартирних будинків. До таких заборонених змін відносяться:

 • приєднання лоджії або балкона до житлових кімнатах;
 • розширення лоджії або балкона;
 • монтаж радіаторів опалення на балконі або лоджії;
 • переміщення стояків;
 • перенос кухні або санвузла над житлове приміщення;
 • перенесення входу в санвузол з кухні;
 • збільшення площі санвузла за рахунок житлових кімнат;
 • монтаж теплої підлоги, які працюють від опалювальної системи, загальною для всього будинку;
 • переміщення газових плит або опалювальних котлів без окремого проекту.

Як узаконити перепланування?

У грудні 2018 року уряд України спростив порядок перепланування квартир, збільшивши перелік робіт, які не потребують дозволу ДАБК.

Тепер на будь-які зміни, що не торкаються несучі стіни і інженерні комунікації загального користування, не потрібно отримувати офіційного дозволу. Крім того, не потрібно введення в експлуатацію об'єкта після закінчення ремонтно-будівельних робіт.

Але той факт, що немає необхідності в дозволі на перепланування, не означає, що оформляти її офіційно не потрібно.

Варіантів оформлення перепланування два.

Перший:

 1. Замовити проектну документацію. Проект запобіжить незаконним втручанням в несучі та інженерні конструкції через незнання. До того ж він буде наочним зазначенням будівельній бригаді, що і як потрібно робити. Замовляти проект краще у ліцензованих компаній і сертифікованих архітекторів.
 2. До місцевого ДАБК подається заява і декларація про початок робіт (в двох примірниках). Після отримання дозвільного документа можна приступати до будівельно-ремонтних робіт.
 3. Після закінчення ремонту відповідно до проекту потрібно отримати новий техпаспорт квартири, в якому будуть відзначені всі зміни, що відбулися.
 4. Потрібно зареєструвати право власності в Департаменті реєстрації речових прав.

Другий варіант оформлення перепланування підходить для ситуації, коли ремонт проводився без попереднього складання проектних документів. В цьому випадку потрібно звернутися в БТІ для проведення експертизи. В її рамках інженер оцінює відповідність перепланування існуючих норм. Якщо все в порядку, виготовляються проектні документи і оновлений техпаспорт приміщення.

Однак бувають випадки, коли квартира в результаті перепланування не відповідає ні будівельним, ні санітарним нормам. Власнику загрожує штраф, а приміщення доведеться повернути в первинний стан. Тому потурбуватися про створення проектної документації варто все ж заздалегідь.

Незважаючи на те, що процес оформлення перепланування квартири став тепер набагато простіше, ставитися до цього процесу варто відповідально. Неузаконене перепланування може призвести серйозні проблеми власнику житла. З самовільно перепланованим житлом в майбутньому стають неможливі будь-які операції: продаж, передача у спадщину та ін.