Послуги компанії Домовий фото

Скільки розеток і вимикачів потрібно в квартирі

Щодня ми використовуємо побутову техніку, користуємося освітлювальними приладами. Звичні дії доведені до автоматизму. Про розетки і вимикачі згадуємо тільки тоді, коли вони виходять з ладу або виникає проблема нестачі гнізда для включення нової електротехніки.

Як правильно вибрати пристосування і визначити оптимальну кількість для комфортної експлуатації?

Основні відмінності і види розеток

Розетки - це необхідний елемент підключення до джерела живлення.

Моделі на ринку електротоварів відрізняються не тільки за зовнішнім виглядом і вартістю.

Головні параметри, на які слід звернути увагу:

 • відповідність домашній електромережі;
 • потужність;
 • якість збірки;
 • додаткові можливості.

Заземлення

Виробники пропонують вироби із заземленням і без. Посадочне місце однакове. Різниця в наявності заземлюючого контакту.

Часто, в бажанні купити краще для сім'ї, не враховуються особливості інженерних комунікацій житла. На жаль, в будинках старого житлового фонду, не приносять користі навіть найдорожчі розетки з контактами для заземлення. Якщо електропроводка містить всього два дроти (фаза і нуль), вам буде просто нічого монтувати до третьої клеми. Купуйте якісну модель без заземлення, а для безпеки встановіть пристрій захисного відключення.

Потужність

На лицьовій панелі розетки присутнє маркування сили струму. Як правило, електрична проводка всередині будинку за нормативом, розрахована на 16А. Тому більшість розеток відповідає цим показником.

При напрузі 220В, 16-ти ампер відповідає 3,5 кВт. Незалежно скільки встановлено гнізд, якщо до розеток підходить один провід, сумарне одночасне споживання не повинно бути більше допустимого значення. Перевищення провокує відключення пробки. При відсутності автомата можливі більш серйозні проблеми, аж до загоряння.

Для енерговитратного обладнання (бойлер, газова панель в комплекті з духовкою) потрібна підводка з перетином 4-6 квадратів і штепсель на 32А, що забезпечить роботу техніки з сумарним показником до 7 кВт.

Конструктивні різновиди розеток

За способом монтажу розетки діляться на три групи.

 1. Вбудовані - призначені для установки в підрозетник, виконаний з вогнетривкої пластмаси або металу. Використовуються при прихованій електропроводці. Для цього в стіні, гіпсокартонній або дерев'яній конструкції роблять отвір відповідного розміру. Далі монтується установча коробка. Кріплення механізму проводиться за допомогою 2-4 гвинтів і розпірних лапок розеток або вимикачів.
 2. Накладні - це готова комплектація для розміщення на поверхнях при організації зовнішньої проводки.
 3. Подовжувачі незамінні для віддаленого підключення при відсутності стаціонарної розетки. Є моделі, які забезпечені кнопкою відключення живлення і індикатором активності.

Незалежно від того, до якої групи належить виріб, важливо щоб збірка відповідала ГОСТу. Дешеві товари невідомого виробника часто підносять небезпечні сюрпризи.

Слабке місце підроблених штампів:

 • відсутність спеціальних притисків для контактів;
 • неякісне виконання контактних груп з дуже тонкого металу.

Такі вироби не витримують навантаження, вилка приладу не буде міцно триматися, розетка почне іскрити.

Додаткові функції

Електронні та механічні елементи додають розеткам функціональної привабливості.

Ось короткий огляд корисних і оригінальних новацій:

 1. Шторки або захист від дітей. Гнізда закриваються спеціальними панелями і доступні тільки при входженні вилки в отвори.
 2. Кришки для запобігання попадання пилу і вологи. Відмінний варіант для ванної кімнати або відкритої тераси.
 3. Вбудований таймер здатний відключити живлення через встановлений проміжок часу. Якщо обігрівач не оснащений автоматикою, така розетка впорається із завданням.
 4. Вбудований лічильник зафіксує витрату електроенергії конкретного приладу, що допоможе знайти способи економії.
 5. Виштовхувач вилки.
 6. Підсвічування. У приміщеннях з поганою видимістю легко знайти точку підключення.
 7. USB вихід для підзарядки мобільного телефону.

Розумні розетки

В епоху активного розвитку технологій, з'являється багато техніки, яка підключається до інтернету. Розумні системи не обійшли стороною вдосконалення точок живлення електротехніки.

Wi-fi-розетка підключається до домашнього роутера, а управління здійснюється через додаток в смартфоні. Ще на під'їзді до будинку, ви зможете включити кавоварку і торшер. А піднявшись в квартиру, присісти в м'яке крісло і випити чашечку кави. Це найпростіший приклад роботи розумної розетки. Різні сценарії можна запрограмувати на робочі та вихідні дні, відстежити їх виконання і в будь-який момент провести коригування поставлених завдань. Придбати мобільну розумну розетку, налаштувати її роботу під силу звичайному користувачеві інтернет.

Для обговорення і створення комплексної керованої смарт системи краще запросити професійних майстрів.

Скільки має бути розеток в кімнаті?

Жартують, що чим більше, тим краще. Насправді це не зовсім так. Нормами передбачена одна одиниця на чотири квадратних метра. На практиці краще встановити розетки за кількістю споживачів щоденного користування. Щоб не перевантажувати наявні точки і не вставляти в них трійники варто передбачити додаткові 2-3 місця для установки.

Вимикачі

Стандартний механічний вимикач забезпечує два режими:

 • подачу напруги на освітлювальний прилад;
 • розмикання електромережі, тобто вимкнення світла.

Для спальні, вітальні, кухні підійдуть моделі з захистом IP20. У приміщенні з високою вологістю, вибирайте маркування класу не менше IP44. Для вулиці - від IP55 і вище. Показник регламентується ГОСТом і вказується на зовнішній стороні вимикача.

Основні різновиди товарної лінійки:

 1. Клавішні - для одного освітлювального приладу або 2-3 контактних груп. Наприклад, клавіші на одній панелі для кухні, ванни і туалету. Або дві клавіші для багаторіжкової люстри у вітальні. Можна включити не всі світильники, а тільки одну групу ламп.
 2. Диммери або светорегулятори. Найпоширеніший і бюджетний - це поворотно-натискний. При натисканні освітлення вмикається, а регулювання забезпечується поворотним рухом. У клавішних присутня основна панель включення і додаткова з позначенням плюс / мінус для зміни яскравості освітлення. Сенсорні працюють від легкого дотику пальця руки.

За типом проводки розрізняють моделі:

 • прихованого монтажу - встановлюються в підрозетники;
 • зовнішнього - монтуються на поверхню стіни.

Конструктивно вироби відрізняються зажимами:

 • гвинтові;
 • пружинні.

При виборі диммера звертайте увагу на потужність, яка повинна бути на третину більше потужності світильника. В інструкціях світлорегуляторів вказуються типи ламп для сумісної роботи.

Прохідний вимикач

Довгі коридори, сходові майданчики, прибудинкові території вимагають продуманого варіанта освітлення. Один вимикач не найзручніший спосіб. Пристрій електричної схеми, коли світильником здатні управляти два і більше вимикача, вирішує питання висвітлення прохідних приміщень. На нижньому майданчику сходів включили світло, на верхньому щаблі вимкнули.

Прохідні перемикачі здатні управляти групою світильників з різних кімнат. Установка дублюючих пристроїв контролює подачу напруги на вуличні світильники.

Бездротове управління освітленням за допомогою пульта, дозволяє організувати облаштування силового блоку.

При проведенні ремонтних робіт обговоріть з фахівцем місця установки комфортного управління освітленням квартири або будинку. Тоді вам не доведеться спотикатися в темряві або по дорозі з дому переживати, що десь залишився включеним світло.

Автоматичний вимикач

Головне завдання автоматичного вимикача - захистити електроланцюг через спрацьовування механізму розчеплення при виникненні аварійної ситуації. Причиною може виступати як перевантаження мережі, так і коротке замикання в системі.

Перевантаження виникає при одночасному включенні декількох потужних пристроїв. Сумарне перевищення номінального значення, на яке розрахований автомат, провокує його відключення. Змінити ситуацію допомагає:

 • почергове включення техніки;
 • виявлення побутового апарату, в якому є несправність;
 • заміна автомата з номіналу в 16А на більш потужний в 25А, що можливо, коли перетин жил мідного дроту не менше 2,5 мм кв;
 • монтаж нової електропроводки з урахуванням потужності техніки нового покоління.

Якщо у вас вибило автомат, не поспішайте відразу його включати. Механізму потрібно охолонути. Для цього знадобиться п'ять-шість хвилин.

При виникненні проблем з електричними точками, слід обов'язково запросити майстра. Діагностика мережі дозволить виявити недоліки, усунути їх в найкоротші терміни або розробити схему заміни електропроводки приміщень.