Послуги компанії Домовий фото

Ландшафтний дизайн своїми руками.

Навіть якщо територія біля вашого заміського будинку не дуже велика, її облаштування насправді не простий процес. Це багатоетапна і досить складна робота, яку, однак, при грамотному і відповідальному підході цілком можна реалізувати без допомоги професіоналів.

При розробці ландшафтного дизайну ділянки своїми руками пам'ятайте, що він повинен бути не тільки красивим, а й зручним.

Головні принципи в ландшафтному дизайні

Для того, щоб результат дизайну вашої заміської ділянки радував вас довгі роки, був зручним і функціональним, мало покладатися на свій смак і чуття. Як і в інтер'єрному дизайні, в оформленні ландшафту потрібно дотримуватися кількох важливих принципів:

ланшафтний дизайн своїми руками - домовий

 1. Цілісність. Вона повинна проявлятися в єдиному стилі оформлення фасаду будівлі та присадибної ділянки, використанні єдиної колірної гами, що сполучає елементи додаткових будівель і декоративних деталей, рослин і т.д. Всі деталі, навіть найнезначніші, повинні складати цілісну єдину картинку. Це так званий прийом «зв'язок будинку з садом», який проявляється в повторенні загальних мотивів: матеріалів, елементів оздоблення, форм, кольору.
 2. Простота. Заміський ділянка повинна залишатися максимально наближена до природи. Тому від великої кількості різнопланових елементів, нагромадження складних конструкцій варто відмовитися. Вони перевантажують простір, заважаючи розслабиться і відчути себе затишно.
 3. Баланс. У ландшафтному проектуванні використовують симетричний або асиметричний баланс в залежності від запланованих будівель і стилю, в якому буде оформлятися територія. Цей принцип передбачає зорову рівновагу в розташуванні великих елементів і колірному оформленні.
 4. Плавність переходу. Повинні бути елементи, які візуально будуть об'єднувати будинок і сад: патіо, веранда, тераса, підпірні стіни і т.д. Для того, щоб на присадибній ділянці створити ефект глибини, підкреслити його розміри, візуально їх збільшити або скоректувати пропорції різноманітні елементи ландшафту повинні розташовуватися за таким принципом: на передньому плані - більш дрібні і низькі, на задньому - вищі і великі.
 5. Багаторівність. Архітектурні елементи ландшафту не повинні розташовуватися в одній площині, через це земельна ділянка виглядає менше. Бажано створення 3-4 рівнів. Для їх створення використовуються тераси, різні подіуми, декоративні містки, втоплені садки, альпійські гірки, альтанки на високому фундаменті, підняті клумби, підпірні стінки.

Планування і зонування ділянки

Перший етап - звичайно ж складання плану. Саме заздалегідь складена схема розташування всіх елементів допоможе уникнути більшості помилок. До того ж, ви заздалегідь зможете розписати послідовність проведення робіт і приблизно прорахувати необхідні витрати на закупівлю матеріалів, інструментів та ін.

планування ланшафтного дизайну - блог домового

Для створення проекту ви можете використовувати одну з безлічі програм для дизайну. Ще один варіант - намалювати схему вручну на міліметрівці (не забувайте про масштаб).

У ландшафтному дизайні ділянки виділяють кілька базових зон:

 • парадна (вхід, в'їзд для авто);
 • зона відпочинку;
 • господарська (гараж, сарай, теплиці, літній душ, компостні споруди і т.д.);
 • ігрова (дитячий майданчик, пісочниця і ін.);
 • садово-городня.

Деякі зони можна об'єднати, економлячи вільну площу, наприклад, зону відпочинку з ігровою. А від деяких можна і відмовитися. Якщо ви будете розводити грядки, садити сад і палісадник, то садово-городня зона не знадобиться. Або якщо у вас немає дітей, то і планувати розміщення споруд для дитячих розваг теж не має сенсу.

Розташування тій чи іншій функціональної зони теж варто ретельно продумати. Так зону відпочинку і прийому їжі краще розміщувати за будинком або збоку від нього, відокремивши її від в'їзду невеликим парканом або живою огорожею.

Щоб спростити собі задачу, уявіть, що ваша ділянка - це будинок. А кожна зона - це окрема «кімната». Одна - це квітник з лавками або вуличними диванчиками для відпочинку, друга - альтанка для барбекю, третя - город, четверта - дитячий майданчик і т.д. кожна з «кімнат» повинна бути повністю автономна, але при цьому пов'язана з усією іншою територією.

При плануванні враховуйте, де сонячна сторона. Так, наприклад, у своєму розпорядженні город і плодові дерева в тіні не потрібно, тому що рослини без достатньої кількості сонячного світла будуть погано рости і плодоносити, догляд за ними стане складніше.

Не забувайте брати до уваги особливості рельєфу, який безпосередньо буде впливати на дизайн дачної ділянки.

Елементи ландшафтного оформлення

сучасний ланшафтний дизайн - домовий

Стаціонарні споруди

В першу чергу потрібно спорудити ті конструкції, які в майбутньому не будуть переноситися в інше місце: баня, літній душ, альтанка, гараж, басейн, вулична піч з відкритою кухонною територією. Саме їх розташування буде «диктувати», де будуть перебувати доріжки, де потрібно прокласти електрику, дренажні системи, подачу води і ін.

Всі споруди повинні бути в одному стилі, щоб підтримувати єдину концепцію.

Огородження

Паркани та огорожі всередині ділянки потрібні для візуального розмежування функціональних зон. Крім того, вони впорядковують простір.

Не потрібно використовувати занадто багато перегородок. Це обмежує і візуально зменшує простір. Ажурні перегородки - найбільш оптимальне рішення. Вони бувають ковані, з сітки, паркану, металевих труб, бамбука, тонкого бруса тощо. Їх можна використовувати в якості основи для вертикального озеленення. Ефектною відкритою перегородкою стане арка.

Межі між зонами можна робити умовними. Це може бути декоративний струмок або місток, перетин газону і квітника, з'єднання доріжки і газону, композиція зі світильників або будь-який інший зоровий акцент.

Суцільні огорожі теж не найкраща ідея, особливо для невеликих земельних ділянок. Замість них краще віддати перевагу більш витонченим варіантам.

Огородження повинні за масштабом відповідати дому: високий масивний паркан виглядає недоречно поряд з невеликим скромним будинком.

Водні композиції

Різні водні композиції і водойми можуть стати центром вашої дачної ділянки. Це може бути фонтан, струмок, водяний млин або штучний ставок.

Заздалегідь визначтеся, буде водойма виконувати виключно декоративну функцію, або для практичних цілей теж буде використовуватися. Наприклад, невеликі озерця на ділянці можуть служити джерелом для поливу квітників.

Водойми не повинні виглядати, як щось чужорідне. Для цього їх декорують каменями, водними і прибережними рослинами, які будуть перегукуватися з іншим озелененням на ділянці.

Садові доріжки

Вхідні доріжки і стежки в саду прокладати потрібно перед посадкою рослин і газону. При їх облаштуванні продумайте заздалегідь, якими маршрутами по ділянці ви будете пересуватися, а також подбайте про доступність всіх зон.

як зробити своїми руками ланшафтний дизайн

На вибір матеріалу для доріжок впливає два фактори:

 1. Призначення доріжки. Для основних, наприклад, провідною з вулиці до входу в будинок, вибирайте більш міцні варіанти (асфальт, тротуарну плитку, бруківку, бетон і т.д.). Для другорядних стежок, які використовуються нечасто або тільки для господарських цілей, підійдуть сипучі пухкі матеріали (гравій, тирсу і кора), натуральний камінь або дерев'яні дошки.
 2. Стиль екстер'єру. Стежки теплих кольорів (коричневого, бежевого, жовтого) будуть добре виглядати в кантрі, середземноморському, рустикальном стилях. На ділянках в сучасних стилях доречними будуть доріжки в сірих холодних тонах.

Не бійтеся комбінувати кілька матеріалів. Завдяки вдалому поєднанню різної сировини для прокладки доріжок дачна ділянка буде виглядати більш ефектно і цікаво.

Озеленення ландшафту

Дизайн саду і посадка рослин - останній етап в оформленні дачної ділянки. Відповідно до плану потрібно розмітити територію: де буде газон, сад, город, клумби, живоплоти і т.п.

Вибір дерев і чагарників повинен виходити не тільки з ваших особистих переваг. При посадці поруч кількох різних рослин переконайтеся, що вони не будуть конфліктувати між собою. Існують такі види, які категорично не уживаються один з одним, пригнічують ріст «сусіда» або зовсім призводять до його загибелі. Наприклад, не можна садити поруч червону і чорну смородину. Малина пригнічує сусідні чагарники. Яблуня «не дружить» з горобиною, зате під нею добре себе почувають томати. А під соснами не виживають практично ніякі рослини. І таких нюансів дуже багато.

Враховуйте також, де знаходиться південна сторона. Плодовим деревам, кущам, квітників, а також овочевих грядках для активного зростання необхідна достатня кількість світла. Не менш важлива якість грунту, особливості мікроклімату.

Деякі види дерев служать чудовою живоплотом. Найчастіше це різні хвойні: туї, ялівець, їли.

Клумби можуть бути оформлені кількома способами:

 1. Рабатка - квіткова смуга, яка проходить по периметру газону. Для рабатки використовують килимові сорти, які ростуть у вигляді густого рівномірного покриву. Якщо поєднувати кілька рослин, з їх допомогою можна створити яскравий візерунок.
 2. Бордюр (може розташовуватися на кордоні функціональних зон, вздовж доріжок, навколо альтанок і т.п.). Для нього вибирають низькорослі квіти: чорнобривці, иберис, низькорослі айстри.
 3. Миксбордер - це поєднання клумб різних форм і висоти. Зазвичай в міксбордерах висаджують квіти таким чином, щоб вони цвіли по черзі протягом усього теплого часу року.

оформлення придомової території - блог домового

Вертикальне озеленення в ландшафтному проектуванні виконує не тільки декоративну функцію. З його допомогою можна підкреслити зонування або замаскувати непривабливу стіну гаража. Для вертикального озеленення підійдуть в'юнкі рослини: хміль, клематис, запашний горошок.

Газон служить фоном для всього ландшафтного оформлення, тому важливо, щоб він був якісний і доглянутий.

Використовують два види газонів:

 • посівні;
 • рулонні.

Посівний газон вимагає більш широкої підготовчої роботи з грунтом, можливі прогалини і неоднорідний трав'яний покрив. Використовувати його можна тільки через 4 місяці після посіву, але його ціна невисока, порівняно з рулонних. До того ж, він більш довговічний.

Рулонний газон укладається швидко, майже не схильний до появи бур'янів, більш однорідний і густий по структурі.

Декор

Декоративні елементи в ландшафтному дизайні є заключним штрихом, який формує цілісне враження, створює атмосферу і акцентує увагу на тих чи інших зонах заміського ділянки.

Серед популярних декоративних деталей, використовуваних в дизайні саду - різні вазони, скульптурні композиції, оригінальні наземні і підвісні вуличні світильники.

Основне правило при підборі декору - він не повинен суперечити загальній стилістиці і концепції оформлення.

Ландшафтний дизайн своїми руками - справа непроста і включає безліч аспектів. Але якщо підійти до облаштування прибудинкової території грунтовно, розібратися у всіх нюансах, в результаті ви отримаєте гарну, функціональну і зручну ділянку. А той факт, що ви все зробили своїми руками, починаючи від опрацювання концепції, закінчуючи посадкою квітів, зробить його неповторним, наповнить затишком і душевністю.